De campagne van NewB: het standpunt van de Pers 26/03/2020 . NewB

image that represent De campagne van NewB: het standpunt van de Pers

Het succes van onze kapitalisatiecampagne zou ondenkbaar zijn geweest zonder de tussenkomst van de pers en de media. De pers, voor sommigen een echte "vierde macht", heeft een sleutelrol gespeeld en zal dat ongetwijfeld nog spelen in de conceptie en de weerklank van de "NewB geschiedenis". Om de mechanismen aan het werk beter te begrijpen, blikken we snel even terug op hoe de media NewB heeft ingepalmd.

Een moeilijke start ...

Het minste wat we kunnen zeggen is dat de pers aan het einde van de campagne veel hongeriger was dan aan het begin. De persconferentie op vrijdag 25 oktober, klokslag 12u00, trok slechts een handvol roekeloze journalisten. Voor ons interne team betekende deze datum vooral het einde van een periode die vele dagen en talrijke nachten van ons team heeft gemobiliseerdopstelling voor de opstelling van de aanbiedingsprospectus. Op die dag, de dag vóór de allerheiligenvakantie, richtte de voorpagina zich eerder op het 18e verjaardagsfeest van prinses Elizabeth en op de aanstaande overname van AXA Bank door Crelan. NewB slaat zijn beurt over.

Gedurende de volgende 14 dagen wordt NewB doodgezwegen. Met een enkele uitzondering van een carte blanche, gepubliceerd in Le Vif op vrijdag 8 november door de covoorzitter van de Europese Groenen, Philippe Lamberts. Zijn woorden spreken voor zich en zijn tekst bereikt tienduizenden lezers, vooral op Facebook. Maar verder blijft het stil. De campagne sleept wat aan en bereikt na 8 dagen amper de mijlpaal van 1 miljoen euro.

Half november ... Er is opnieuw interesse, maar niet altijd positief

Half november, twee weken voor de einddatum, begonnen sommige dagbladen ernstig te twijfelen over de haalbaarheid van de operatie. Zij deelden deze twijfel met het grote publiek. De titels spreken voor zich "NewB staat mijlenver van bankproject" (De Tijd), "Halverwege blijft NewB's fondsenwerving nog steeds aanslepen" (L'Echo), "NewB: fondsenwerving van het laatste toeval” (Le Soir), “NewB, de bank die maar geen geld vindt” (het Nieuwsblad), “Erop of eronder voor NewB” (De Standaard) of nog, 4 dagen voor de eindtermijn, “Blijft het bij beleefd applaus voor NewB?” (De Tijd). Op dat ogenblik vermoedt nog niemand het sneeuwbaleffect dat in de laatste 3 dagen van de campagne bijna 16 miljoen euro zal opleveren. De pers wordt uiteindelijk enthousiast en kondigt het succes aan op woensdag 27 november, zelfs nog voordat het totale bedrag was bereikt en vóór enige officiële communicatie door NewB.

Enkele hoogtepunten ...

In ons team bekleedden verschillende episodes een bijzondere plaats gedurende het verloop van de campagne.

  • Interview van 5 november op Radio 1 met Koen De Vidts, Nederlandstalige woordvoerder van NewB. Een eerste verslaggeving van de VRT tijdens deze campagne werd, tot onze grote verrassing, niet zonder aandringen verkregen. Terwijl we verheugd uitkeken naar een overtuigend interview, neemt een financieel expert van de KU Leuven een klein half uur later het woord op de antenne. Hij geeft uitgebreid kritiek zonder dat wij op de hoogte waren gebracht. Het is natuurlijk zijn volste recht, maar sommige van de gebruikte argumenten zijn naar onze mening onjuiste feiten en sturen een ongenuanceerde negatieve boodschap naar de luisteraars. Een sombere noot.

  • Op 14 november werd Bernard Bayot uitgenodigd voor de uitzending van de RTBF "On n’est pas des pigeons". Men moet het spel spelen: snel en goed reageren op de vlijmscherpe vragen van de journalisten, om niet in diskrediet te vallen. Bernard houdt steevast vol dat de kaap van 30 miljoen zal worden bereikt. Een gedurfde maar oprechte houding op het dieptepunt van de campagne. De video is op Facebook geplaatst en bereikt bijna 100.000 mensen, zonder het bericht te 'pushen'. Dit is aanzienlijk meer dan de publicaties van de dagen daarvoor.

  • Woensdag 20 november. Zoals elke dag om 20u30, verwelkomt Phara de Aguirre, een essentieel journalistiek icoon in Vlaanderen, prominente gasten uit de actualiteit in het vlaggenschip-programma van de VRT. Die avond, aanwezig rond de tafel, zijn onder anderen Koen De Vidts (NewB), Geert Mak (beroemd Nederlands historicus) en Véronique Goossens (hoofdeconome bij Belfius). Een kwalitatief inhoudelijk debat dat een week voor het einde van de campagne zeker een deel van de Vlaamse intelligentsia heeft kunnen overtuigen.

  • Vrijdag 22 november. De RTBF wijdt het dossier van 19:30u aan NewB. De foto's werden de dag voordien genomen op een avond georganiseerd door NewB in Luik: volgepakte zaal, applaus, sterk collectief gevoel. Er bestaat geen twijfel dat deze 3-4 minuten zeer gunstig waren voor de bekendheid van het project

Een kritische blik aan beide kanten van het politiek spectrum ...

Kritiek jegens het project is altijd het overwegen waard. Vaak onthullend wat de politieke oriëntaties en hun actoren betreffen, bevordert het toch de gezonde en noodzakelijke stap terug. 

Links, werden bijvoorbeeld stemmen opgeworpen om het reformistische karakter van het project aan de kaak te stellen. Het gebruikte theoretische raster – hoewel eigen aan elk auteur – is dat van het antikapitalisme en de onmogelijkheid om het systeem van binnenuit te veranderen. Een initiatief als NewB zou de fundamenten van het kapitalisme niet aanvallen en zou in de huidige context een illusie zijn. Begrijp: vernietig eerst het systeem en dan kunnen we verder praten.

Onder de liberale intellectuelen is NewB bekritiseerd geworden door middel van een zeer economisch, rationeel en koud analyseraster, bijna uitsluitend gericht op de economische aspecten die verband houden met het aanbod. Vervolgens worden de risico's van de investering, de verliezen, het gebrek aan realiteitszin van het businessplan, de inkomstenbronnen… naar voren gebracht. Hoe zou een helder en rationeel denkend homo oeconomicus van de 21ste eeuw serieus in zo'n project kunnen geloven? Sommigen zijn zelfs zover gekomen om NewB een 'doodgeboren kind' te noemen of willen 'doneren' aan NewB in plaats van erin te investeren. Dit is een totale negatie van de extra-economische motivaties die meer dan 70.000 mensen ertoe hebben aangezet zich in te schrijven voor het project.

Ook vandaag komt NewB nog regelmatig in het nieuws en dat is des te beter: of het nu de media zijn of niet, de vragen die rijzen stellen ons in staat om bewuste keuzes te maken en onze coöperatie in de goede richting te laten evolueren. Het bankwezen in vraag stellen en op de agenda zetten, is ook dat niet een belangrijke doelstelling voor een project zoals NewB?